Archive for the Category » Nezaradené «

Orientálne tance

Tanec s pérovými vejármi_71A1452

Ide o ďalšiu z pôsobivých rekvizít, pomerne nedávno zaradenú do repertoáru západných  orientálnych tanečníc. Perové vejáre dodávajú tancu iný rozmer. Tanec s nimi je nádherný zážitok nie len pre diváka,  ale i pre samotnú tanečnicu.

Tanec s hodvábnými vejármi

10439544_10204032448960346_5273428152580607850_n

Hodvábne vejáre, rovnako ako ohňové vejáre, nie sú tradičnou tanečnou rekvizitou používanou brušnými tanečnicami. Ich pôvod je na ďalekom východe, kde s nimi tancujú čínski tanečníci v tradičných hodvábnych odevoch, ktoré sú podobné kimonu. Odtiaľ hodvábne vejáre prevzali západné tanečnice a zakomponovali ich do svojho tanca. S ich pomocou dodávajú tancu iný rozmer. Pre diváka je tento tanec pôsobivý a veľmi zaujímavý.

Drum sólo

DSC_1705

Drum sólo, v preklade bubnové sólo, je rýchla rytmická skladba tvorená výhradne bubnami a bicími nástrojmi. Tanec na ňu je veľmi náročný. Tanečnica tancujúca na túto skladbu musí dbať na dodržanie rytmu, ktorý sa väčšinou neustále zrýchľuje a samozrejme aj na správne prevedenie tanečných prvkov.

Tanec so šabľou

M71A8931

Túto pomôcku používajú najmä skúsené a profesionálne tanečnice. Vyžaduje si väčšie skúsenosti, koncentráciu a schopnosť tanečnice izolovať pohyby jednotlivých častí jej tela, balansuje so šabľou na hlave, čím udržiava publikum v napätí. Prostredníctvom šable tanečnica poukazuje na svoju schopnosť ovládať jednotlivé svaly a časti tela.

Krídla bohyne Isis

_71A2335-2

Choreografie a pôvod krídel ISIS vedú ku koreňom Egyptského chrámového tanca, ktorý bol neoddeliteľnou súčasťou bohoslužieb a chrámových uctievaní. Sú veľmi efektné, elegantné a prekvapivé, pôvodom v sebe obsahujú podstatu ženy a prosbu o plodnosť a vnútornú rovnováhu.

Tanec so sviečkami

DSC_1512

Tancom so sviečkami sa ženy vracajú k zmyselnému Háremovému tancu, ktorý sa odohrával za šera pri sviečkach a bol neoddeliteľnou súčasťou orientálnej kultúry. Tento tanec sa vyznačuje svojou tajomnosťou a pôsobí na predstavivosť divákov.

Tanec so závojom

DSC_1547

Všeobecne sa dá povedať, že sa jedná o najobľúbenejšiu tanečnú rekvizitu. Pohyby so závojom by mali byť jemné a ladné, no v súčasnosti sa závoj používa aj v rýchlych skladbách. Závoj dodáva tancu trochu tajomna, slúži ako prostriedok na zahaľovanie a odhaľovanie, pomáha pohyb zdôrazniť “zarámovať“. Tanec so závojom je pôsobivý a zanecháva hlboký umelecký dojem.

Tribal

12748024_494209454116218_7996601298844463147_o

Tribal štýl je samostatný štýl tanca vyvinutý pomerne nedávno západnými tanečnicami v Amerike. Tribal, z anglického slova kmeň alebo rod, vo voľnom preklade znamená:  kmeňový tanec. To, čo označujeme ako štýl Tribal, nie je folklór (klasický orientálny tanec s presnými formáciami a cvikmi), ale čistá fantázia a umenie tanečnice. Ako základné prvky tanca sa dajú použiť pohyby klasického orientálneho tanca, hlavne však precízne pohyby bokov a mäkké, pomalé pohyby trupu a rúk. Typické na tomto štýle je vzpriamené držanie tela, ktoré taktiež prispieva k hrdému dojmu. Osobité sú aj kostýmy, ktoré sú na prvý pohľad odlišné od kostýmov využívaných na klasický orientálny tanec.

Historické fantasy tance

Programová dramaturgia choreografií skupiny vychádza z pôvodných dobových tancov využíva pôvodných tanečných prvkov, ktoré sa v písomnostiach zachovali, ale snažíme sa ich zatraktívniť  divákovi v podobe tanečného príbehu. _71A0281

Renesančné tance

Charakteristika: Tance mešťanov a dedinčanov v 16. a 17. storočí, predovšetkým kruhové a veselé, oproti predchádzajúcemu obdobiu obohatené o nové kroky a choreografie. Snažíme sa priblížiť divákom, vždy nejakým krátkym príbehom či scénkou, aby bolo vystúpenie zaujímavejšie._71A1833

Gotické tance

Charakteristika: Tance prostého ľudu z 12. až 15. storočia. Väčšinou sú rezké a veselé, často tancované v kruhu. Predstavenie je vhodné na rozličné mestské slávnosti alebo jarmoky.

_71A0818

Fantasy tance

Tance inšpirované filmovou hudbou, či našimi námetmi. Veríme, že si určite niečo vyberiete.

_71A2693

Popoluška

DSCN2777Scenár a réžia:

Lenka Zemčáková

Choreografie:

Martina Gavalierová, Barbora Dziaková

DSCN2785

Kde bolo, tam bolo, žila raz jedna Popoluška, jej dve škaredé sestry Gertrúda, Žofia a zlá Macocha. Popoluška sa musí starať o celú rodinu, upratovať, umývať riad a variť… Zrazu sa však objaví dobrá Víla a pomôže jej dostať sa na kráľovský bál. Tam sa do nej zamiluje krásny Princ a ako to už v rozprávkach býva – zlo je potrestané a víťazí nad ním láska a dobro.

Rozprávočka je ladená v dobovom duchu s krásnymi historickými a fantasy tancami.DSCN2835DSCN2886